A városom.hu hivatalos blogja városi programokról, eseményekről, látnivalókról, közlekedésről és a közösségi életről.
Országos Nyitóoldal / Veszprém / Blog / Turisztika / Veszprém a "Királynék városa"
Veszprém városa az azonos nevű megyénk székhelye. A Dunántúlon a Bakony lábánál és a Balaton között helyezkedik el. A „Királynék városának” is elkeresztelt várost Budapest felől legegyszerűbben az M7 autópályán Székesfehérvárig, majd onnan a közelmúltban felújított 8-as főúton lehet megközelíteni.
A jelenleg közel 64 ezres lakosú település története messzi időkre visszanyúlik, ám a rómaiak csupán a határában, Gyulafirátót közelében élhettek. A Veszprémi vár hazánk legkorábban felépült várai közé tartozik, egyes állítások szerint már a honfoglalás idején is állt, de az bizonyos hogy Géza idején fennállt.
A város történelmi múltja igen jelentős. Az ország első püspöki székhelye volt, aztán vármegyévé lett és nem véletlen a „Királynék városa” cím, mivel kezdetben I. István felesége, Gizella itt tartózkodott legszívesebben, és később évszázadokon keresztül a város püspökei celebrálták a magyar királynék megkoronázását. Veszprém a törökök megszállása idején megtört és várának környéke néptelenné lett.
A 18. és 19. század fejlődést hozott Veszprém gazdaságának, iparának és a lakossága is növekedésnek indult. Közép-Dunántúl kereskedelmi központjaként a várát is tovább építgették, ennek eredményét láthatjuk ma is. 1872-ben a fejlődése még nagyobbra rúghatott volna, ha a Székesfehérvár – Veszprém – Szombathely vasútvonala áthaladhatott volna a városon. Ezt sajnos akkoriban a város fejes emberei megakadályozták, így a jelentős gabonapiaca, céhes ipara és kereskedelme visszaesett. A gazdaság virágzására az 1930-as évekig várni kellett, mikor is a várost a hadiipar megtelepedése húzta ki a csődből.
A II. világháború bombái a város egyik jelentős jelképét a Viaduktot is megrongálták, de a károkat a város hamar helyreigazította. Az 50-es évek újabb fejlődést hozott, Veszprém egyetemi város lett. Kutatóintézetek és új iparágak költöztek a város falai közé. A rendszerváltozás Veszprém gazdaságát, népességszámának növekedését is odavágta. Az üzemek sorra zárták be kapuikat és a munkanélküliek száma rohamos léptekben növekedett.
Ám mára, az erős tőkéjű vállalatok betelepítésével ezek a gondok kellemesen lecsökkentek. A ma 14 városrészből álló Veszprém 1990-ben vált megyei jogú várossá.
Kulturális és gazdasági szempontból igen nagy jelentősége van a Veszprémi Egyetemnek, mai nevén Pannon Egyetemnek. A több mint 10 ezer diák 5 karon tanulhatnak társadalomtudományt, gazdaságtudományt, mezőgazdaság-tudományt valamint mérnöki, modern filológiai és informatikai ismereteket.
Veszprém kulturális élete mind lakosai, mind pedig a látogatói számára élvezetes élményeket nyújthat. Színházai a Petőfi Színház és a Pannon Várszínház az igényes színházi előadások mellett évről-évre ismétlődő fesztiválokkal is hozzájárul a kultúrához és az idegenforgalomhoz.
Veszprém fesztiváljai, a várnegyedének festő szépségű utcái, pompás természeti adottságai, az állatkertje és más látványosságai, mind a hazai, mind a külföldi turistákat egyaránt vonzza.
Szerző: Gaál Era - varosom.hu
Aki síeléssel akarja indítani az új esztendőt, az Eplényben megteheti. Csodás hóviszonyokkal vá...
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned, ha nem vagy még regisztrált felhasználónk kattints ide
Rejtélyek Szobája
Fantasztikus szórakozás, mozijegy áron!
Több, mint egy órátok van arra, hogy különböz...
Budapest
Számtalan szabadidős lehetőség, családi-és gyermekprogramok, finom ételek, zamatos boro...
Festői környezetben várunk mindenkit - számtalan szabadidős lehetőséggel! Nálunk jól
Balaton
Veszprém a "Királynék városa"